+420 739 661 286 aneta@zdravinamiru.cz

Moxování

Moxování neboli požehování je v podstatě jedna z metod, která má za úkol organizmus prohřát. Prohřívají se akupunkturní body, dráhy, ale i celé oblasti těla. Zejména se využívá při nedostatku jangu, neboť jang symbolizuje, pokud se jedná o termoregulaci, právě teplo.

Z hlediska západní medicíny má tento způsob prohřívání následující účinky:

  • zlepšuje imunitu
  • podporuje regeneraci organizmu
  • normalizuje vegetativní funkce
  • pomáhá navodit stav relaxace
  • podporuje trávení

Dým, který hořením pelyňku, jímž se nejčastěji moxuje, vzniká, má podle některých názorů baktericidní účinky.

Nejčastěji se tedy moxování používá při onemocněních způsobených chladem, ať už vnitřním nebo vnějším, chronická onemocnění dýchacích cest (záněty, astma), poruchy trávicího traktu (průjem, zácpa, žaludeční vředy), menstruační potíže a nemoci močopohlavního ústrojí, revmatické a degenerativní onemocnění kloubů, především v bederní oblasti. Dále se doporučuje při depresích a stavech vyčerpanosti a únavy.

Při vlastní aplikaci se obvykle využívá tzv. nepřímé metody prohřívání pelyňkovou cigaretou, kdy se smotek z pelyňku udržuje nebo se pohybuje kolem vzdálenosti kolem 1 cm od kůže pacienta. Aplikace by neměla pálit, pacient by měl mít příjemný pocit tepla v místě použití. Doporučená doba aplikace obecně je mezi 5 až 10 minutami na jeden bod minimálně, často i déle.

Share This