Tradiční čínská medicína (TČM) je celostní systém, který vychází z taoistických principů a z tradičního čínského léčitelství. Na západě bývá zařazována do kategorie alternativní medicíny. Mezi metody léčby patří:
- akupresura
- masáže
- změna stravy a životního stylu
- podávání bylin (fytoterapie)
- mycoterapie
- moxování
- ušní akupresura
- baňkování…
Na rozdíl od západní medicíny vnímá lidské tělo jako vysoce provázaný celek, v němž stav jednoho orgánu ovlivňuje jiný. Základními pojmy tohoto pohledu na tělo jsou energie čchi, principy Jin a Jang a učení o pěti prvcích, které nalézáme v čínské filosofii i v jiných tradičních čínských oborech.
Základem je podrobná individuální diagnostika, stav organismu se posuzuje celostně jako výsledek činnosti všech vnitřních orgánů a emoční zátěže a vedle nemoci bere v úvahu i celkovou konstituci pacienta a jeho zdravotní historii. Člověka vnímá v souvislosti s jeho okolím, vztahy, ročním obdobím, klimatickými faktory apod. Tradiční čínská medicína celostním přístupem obnovuje stav vnitřní rovnováhy v člověku a pomáhá ho také dlouhodobě udržet.
Na základě tradičních přístupů tak lze k člověku přistupovat zcela individuálně, což je jednou z příčin její mimořádné úspěšnosti. TČM lze využívat jako metodu preventivní k podpoře zdraví, v době kdy ještě nemoc diagnostikována není. Je i jemnou metodou vhodnou pro děti a starší pacienty. Zároveň je TČM účinná i v léčbě již rozvinutých nemocí a poruch. S léčbou samotnou jde vždy ruku v ruce dietetické poradenství a poradenství v režimových opatřeních tak, aby klient získal návod, jak si svou vnitřní rovnováhu dlouhodobě udržet.