+420 739 661 286 aneta@zdravinamiru.cz

Zdravé tlusté střevo – základ imunity

Věděli jste, že tlusté střevo neslouží jen k vyprazdňování? Sídlí v něm až 90% naší imunity. To, jak se cítíme, jak vypadáme, v jakém stavu máme pokožku… je vizitkou našeho tlustého střeva.

Tlusté střevo je konečná část trávicího systému a skládá se ze slepého střeva, tračníku a konečníku. Má tvar trubice a měří přibližně 1,5metru. Nachází se zde až 2 kilogramy různých kmenů bakterií. Pokud naše střevo funguje správně, cítíme se plni energie a nemáme problémy s vyprazdňováním. Pokud máme ovšem střevo zanešené bakteriemi a toxiny, vznikají alergie, ekzémy, plynatost, nadýmání, zácpy, průjmy a také rakovina tlustého střeva, v které máme bohužel světové prvenství. Za nerovnováhu střevní flóry může ve většině případů špatná životospráva, antibiotika, vedlejší účinky léků, stres.

Z hlediska psychosomatiky je střevo cesta, zpracovává minulost. Je také ukazatelem, jak dokážeme řešit přicházející situace a jak umíme odpouštět. Zácpa svědčí o tom, že nechceme opustit staré a nepotřebné, nevěříme v další životní cestu. Pokud nás naopak trápí dlouhodobý průjem, nechceme se ve svém životě něčím zabývat, řešit současný problém. Z pohledu tradiční čínské medicíny jsou párovým orgánem tlustého střeva plíce. Pokud tedy máme časté nemoci horních cest dýchacích, můžeme si být jisti, že máme v nepořádku střevo.

A co tedy s tím? Zamyslete se nad tím, co jíte. Omezte polotovary, mléčné výrobky, uzeniny, červené maso, kávu, alkohol, bílou mouku a cukr. Naopak zařaďte velké množství potravin s vlákninou – zeleninu a ovoce (jablka, švestky), celozrnné pečivo, různá semínka.. K očistě střeva jsou také vhodné různé potravinové doplňky, domácí klystýry či metoda hydrocolon a osazení střeva vhodnými probiotiky. Pracujme na přijetí minulosti a odpuštění a nevytvářejme zlo, abychom mohli být svobodní a zdraví.

Mějte se fajn a zbavte se toho, co už nepotřebujete 🙂

Aneta Polívková

 

Share This