+420 739 661 286 aneta@zdravinamiru.cz

Lepek aneb pšeničný jed

Už jste jistě slyšeli o bezlepkové mánii. Ale myslíte, že se Vás to netýká? Trpíte kožními problémy, plynatostí, trávicími potížemi, únavou, jste bez energie? Na vině může být pšenice! Více jak 20% populace trpí lepkovou intolerancí a mnozí z nás o tom ani netuší.

 

Lepek ve velkém množství obsahuje především bílá pšeničná mouka. Mouka a výrobky z ní jsou díky přešlechtění a nešetrnému zpracování ochuzeny o minerály, vitaminy, enzymy a vlákninu. Zůstává jen lepek, což je pšeničná bílkovina, a škrob. Lepek se v žaludku není schopen spolu se škrobem rozložit, poškozuje střevní stěnu, proniká do krve a vyvolává imunitní reakci. Dále také zahleňuje organismus a narušuje acidobazickou rovnováhu těla.

A že Vy tak moc lepku nesníte? K snídani si dáte chléb s džemem, k obědu těstoviny, odpoledne koláč ke kávě a večer si skočíte na pizzu a případně ještě vedle do hospody na jedno, či dvě. Ano, to vše opravdu obsahuje lepek.

A jaká je moje rada? Zkuste nahradit pšeničné potraviny přirozeně bezlepkovými. Vyzkoušejte například pohanku, jáhly, amarant, quinou, sóju a mouky z nich. V pořádku jsou také další obiloviny, které sice lepek přirozeně obsahují, ale neublíží nám, například žito, ječmen a oves. Už jen těmito jednoduchými kroky si vylepšíte zdraví a Vaše střeva Vám budou opravdu vděčná.

Mějte se fajn a nebuďte moc zalepení 🙂

Aneta Polívková

Share This