+420 739 661 286 aneta@zdravinamiru.cz

Jak si zvýšit své sebe – vědomí? Jak se cítit lépe ve svém těle?

    Každý den se v práci s klienty dostáváme přes bolavé a nemocné fyzické tělo k příčinám nemocí a bolestí … a ve spoustě případů narážíme na nízké sebe-vědomí, nesebelásku, vnímání své nízké hodnoty… Je spousta cest, jak sebevědomí zvyšovat, existuje spousta efektivních terapií a workshopů, kde toto je hlavním tématem. Jak si ale můžeme pomoci sami v běžném životě? Sepsala jsem pár bodů/oblastí, na kterých můžeme postupně pracovat a tím svou sebehodnotu postupně zvyšovat.

Jak umím respektovat druhé, takový respekt mám i k sobě. Jak pohlížíme a vnímáme druhé, vypovídá o tom, jak se vnímáme my sami. Dívejme se na všechny bytosti, zvířata, rostliny s pokorou, respektem a láskou … určitě se nám po malých krůčcích podaří zavnímat srdce a s ním spojený pocit pokory a úcty v nás vyvolá nádherný prožitek, který se často neobejde bez slz (těch šťastných :-))

Přestaňme stále hodnotit druhé. Zkusme na druhé nahlížet srdcem a ne přes hodnotící a posuzovací programy v naší mysli … Pokud máme stále potřebu kritizovat a hodnotit druhé, je to pro nás nástroj, jak se dělat lepší. Někteří si tím zvedají sebevědomí, ale je to slepá ulička… lépe jim potom není (neustále soupeří s okolím). Pokud se nám stále na druhých něco nelíbí, jsme negativní … ve skutečnosti tím říkáme, jak se líbíme/nelíbíme sobě. Vnímejme přes srdce a ne přes hodnotící filtry v naší mysli… Nevíme, čím si v životě prošli, jaké zranění si nesou v sobě, jaké měli dětství, nevidíme jim do duše …proto nám nenáleží posuzovat a hodnotit nikoho, včetně těch, kteří jsou na okraji společnosti…ti často potřebují lásky nejvíce, protože si v sobě nesou největší bolesti.

Naše sebevědomí je přímo úměrné tomu, jakou máme toleranci vůči druhým. Zkusme trénovat svou toleranci a trpělivost a lidé okolo nás jsou ti nejlepší učitelé. Čím tolerantnější budeme vůči druhým, tím více tolerance budeme mít pro sebe. Mějme se rádi i s tím negativním v nás, trénujme k sobě lásku bez podmínek. Milujme se i s našimi chybami a děkujme za ně. Díky nim rosteme a posunujeme se na své cestě.

Žijme a konejme věci ze srdce. Spusťme lano z mozku do srdce a trénujme pohled na svět přes srdeční čakru. Dělejme věci, které jsou s námi v souladu, nekonejme nic, s čím vnitřně nerezonujeme. Nepřekračujme naše osobní hranice.

Komunikace, otevřenost, upřímnost. Komunikujme, buďme k sobě upřímní a otevření. Říkejme to, s čím nesouhlasíme, ale říkejme to jemně a s láskou a s upřímným pohledem do očí. A se stejnou láskou přijímejme, že naše upřímnost nemusí být přijata a může vyvolat v druhém negativní emoce. Reakce druhého nevypovídá nic o nás, ale o něm samotném. Buďme opravdoví.

Práce na těchto tématech pro nás je určitě velkou výzvou, ale postupně se nám uleví, odpadne mnoho strachů a nedůvěry sama v sebe. Změny ve vnímání sama sebe a okolí se odrazí i na našem zdraví. V nemocech se nám somatizuje to, jaký život žijeme. Vždy máme možnost volby.

Držím palce v pozitivních změnách! 🙂

Aneta Polívková

 

Share This