+420 739 661 286 zdravinamiru@seznam.cz

Strava dle tradiční čínské medicíny

Tradiční čínská medicína je tu více než 4000 let. Na tělo se dívá jako na celek, který je třeba neustále udržovat v rovnováze tak, aby byl v harmonii a životní energie (čchi) mohla volně proudit. Jedním z hlavních způsobů je správné stravování.

Stravování dle tradiční čínské medicíny se výrazně liší od principů západní dietologie. Hlavní součást netvoří makro a mikro živiny, ale orientuje se dle energie, kterou daná potravina má. Dále se bere v potaz sezónnost a lokálnost potravin, roční období, jinová a jangová povaha, termika potravin atd…

Vhodnost potravin se určuje podle typu člověka a jeho konstituce. Obecná doporučení, která se plošně uplatňují v západním světě, zde postrádají význam. Můžeme tedy jednomu člověku doporučit studené saláty a syrové ovoce, druhému steaky a vývary, přitom oba pocítí stejné vylepšení zdravotního stavu.

Ze stravy získáváme energii čchi, kterou potřebujeme pro aktivitu a činnost všech orgánů našeho těla. Správná strava je velmi důležitá, protože vyživuje tkáně, orgány, krev, navíc působí na zvyšování obranyschopnosti našeho těla. Proto je vhodné zamyslet se nad tím, co vlastně jíme.

Share This